Dzień liczby PI
Znana nam liczba PI, wynosząca 3,14159265..., jest stałą, która otrzymujemy poprzez podzielenie obwodu koła przez jego średnicę. Ze względu na jej niezwykłą użyteczność w obliczeniach a jednocześnie prostotę ustanowiono na jej cześć - Dzień liczby PI. Nie przypadkowo jest to data 14-ty Marca (π≈ 3,14 :-)). Symbol wprowadzono w XVIII wieku ale sama stała była znana już w starożytności.
W astronomii dzięki niej rozwiązywać można na przykład problemy związane z wielkością obiektów, ich trajektorią a nawet składem.
Ciekawe zadania dla fanów matematyki na Dzień liczby PI 2018 przygotował dział edukacji Nasa Jet Propulison Laboratory. Studenci muszą wyjaśnić cztery zjawiska: określić wielkość egzoplanety, ustalić jaka ilość objętość helu opada w postaci deszczu na Jowiszu, zlokalizować miejsce wystąpienia trzęsienia skorupy na Marsie oraz ustalić dane asteroidy.
Szczegółowe informacje znaleźć można na oficjalniej stornie nasa, a naszym facebooku obejrzeć można krótką wizualizację problemów.
Warto też dodać, że 14 marca 1879 roku urodził się Albert Einstein :-)
Opady helu na Jowiszu
Jowisz, największa planeta naszego układu słonecznego, posiada promień wynoszący 70 000 km! Około 10% objętości jego górnej warstwy atmosfery składa się z helu. Pozostałą cześć stanowi gównie wodór. Ze względu na cyrkulacje cząsteczkowe, cześć helu zostaje przemieszczona w dół, a ogromne ciśnienie panujące na Planecie kondensuje cząsteczki helu w krople, które następnie spadają w postaci deszczu poprzez rzadkie warstwy wodoru.
Zadanie polega na ustaleniu ile helu opadło w określonym czasie i ile ziemskich objętości to wynosi.
Trzęsienie "ziemi" na Marsie
Podczas trzęsienia fala sejsmiczna, przemieszcza się z epicentrum we wszystkich kierunkach. Można się spodziewać, że fala dotrze do znajdującego się na planecie lądownika InSight w trzech różnych momentach: kiedy nadejdzie pierwsza fala, pokonująca najkrótsza odległość, następnie druga fala przemieszczająca się wokół planety, oraz moment ostatni, gdy pierwsza fala ponownie dotrze do lądownika pokonując całą drogę wokół planety.
Zadanie polega na ustaleniu prędkości rozchodzenia się fali i odległości do epicentrum.
źródło zdjęcia: popsci.com
Komentarze
Prześlij komentarz