Aktualności


zapraszamy grupy zorganizowane do sprawdzenia oferty

____________________________

MINIONE WYDARZENIA

"JAK TO SIĘ DZIEJE - ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA"

Już 27 lipca na terenie całej Polski można będzie obserwować całkowite zaćmienie księżyca. Z tej okazji zapraszamy na pokazy i zajęcia praktyczne, podczas których sprawdzimy w jaki sposób dochodzi do tego spektakularnego zjawiska.

Zajęcia rozpoczynają się o 14:00. A już wieczorem po godzinie 21  będzie można podziwiać zaćmienie na naszym nocnym niebie. Warto przygotować się do tego wydarzenia :-)

Warsztaty składają się z dwóch części, w każdej można uczestniczyć niezależnie:
godzina 14:00 - naukowy pokaz multimedialny omawiający zagadnienia z fizyki i geografii, których poznanie pozwoli na zrozumienie zjawiska zaćmienia. Grupa wiekowa 5+, nie ma górnej granicy. Zapraszamy dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami. Pokaz potrwa ok. 45 minut.
godzina 15:00 - zajęcia praktyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat, podczas których pogłębimy wiedzę nt. Księżyca, jego położenia w układzie planetarnym oraz wpływu na Ziemię. Zajęcia potrwają ok. 60 minut.


 "Asteroidy i Kosmiczne Kolizje" - rodzinne warsztaty

We wszechświecie nieustanie dochodzi do zderzeń, zarówno tych małych między niewielkimi odłamkami, jak i potężnych międzygalaktycznych kolizji... Ciekawi jak to się dzieje i czym skutkuje? 
Zapraszamy na pokazy i zajęcia praktyczne 16 czerwca!


Godz. 15:00 - Część 1 - naukowy pokaz (trwający 45 minut) skierowany do wszystkich osób powyżej 5 roku życia (nie ma górnej granicy wieku), podczas którego omówione zostaną zagadnienia związane z grawitacją, prędkością, orbitą oraz samym efektem kolizji. Sprawdzimy jakie obiekty się ze sobą zderzają oraz jak bardzo zmienia to otocznie? Odpowiemy na pytania czy na Ziemie może spaść asteroida, czy Księżyc się kiedyś zderzył z innym obiektem, czy czarne dziury mogą ulec złączeniu oraz czy Droga Mleczna jest na kursie kolizyjnym z inną galaktyką?

Godzina 16:00 - Część 2 - zajęcia praktyczne dla dzieci w wieku 5 - 9 lat (trwające 60 minut), podczas których zgłębimy temat asteroid i komet znajdujących się w naszym układzie słonecznym. Przede wszystkim porozmawiamy o ich kształtach i składzie oraz lokalizacji i trajektorii. A także dokonamy podstawowych obliczeń związanych z prędkością oraz momentami, kiedy mogą one być widoczne z Ziemi. Może niektóre z nich są na kursie kolizyjnym


 "Nocne Niebo nad Szczecinem"- rodzinne warsztaty


Jak wiele gwiazd i gwiazdozbiorów można zobaczyć nad naszym miastem? Jak je znaleźć? W jakich porach roku? Jak odróżnić gwiazdy od planet? Czy istnieje mapa nieba? Odpowiedzi na te i inne pytania padną już wkrótce! Zapraszamy na rodzinne warsztaty astronomiczne!

Warsztaty składać się będą z dwóch części, w każdej można uczestniczyć niezależnie.

Część 1 - pokaz konstelacji w salce kinowej dla całej rodziny, preferowany wiek od 5 lat 
Część 2 - zajęcia praktyczne w pracowni dla dzieci, preferowany wiek 5-9 lat
 Część 1 - (pokaz, bez zajęć praktycznych), preferowany wiek od 5 lat do b.ograniczeń 



"Nadaj Nazwę Planecie" - zabawa


Zachęcamy do podjęcia wyzwania! Zabawa polega na wymyśleniu własnej nazwy dla pewnej niedawno odkrytej egzoplanety, na której być może istnieje życie!.. Zabawa przeznaczona jest dla zafascynowanych kosmosem dzieci i ich opiekunów.

Aby wziąć udział należy zapoznać się ze specyfikacją planety - [tutaj informacje] a następnie przeprowadzić domową "burzę mózgów".

Ciekawe gdzie zaprowadzi was wyobraźnia?
Zabawa trwa w dniach 22.04 - 03.05

KONKURS ROZWIĄZANY - Zwyciężyły dwie nazwy:
"Eurybia" - uzasadnienie uczestnika: nazwa pochodzi od bogini siły morskiej, jako, że woda to niesamowita potęga, która zarówno daje jak i zabiera istnienie i jest nadal nieodgadniona jak i ta planeta. Obok planety znajduje się jej " księżyc rozświetlacz",  który jasną stronę oświetla a ciemną stronę otula głębią swej czerni

"Eterraaquarius" - uzasadnienie uczestnika: planeta "e" jest pod wieloma względami podobna do Ziemi, a biorąc pod uwagę najbliższy gwiazdozbiór Wodnika mogłaby się nazywać Ziemiowodnikową planetą. "Tylko koniecznie trzeba dodać E", bo egzo- oraz aktualna nazwa to planeta "e". Mama przełożyła na łacinę, żeby brzmiało poważniej, Tata zatwierdził i mamy Eterraaquariusa

więcej odpowiedzi można sprawdzić [tutaj informacje]

 "Nocne Niebo nad Szczecinem"- rodzinne warsztaty


Zazwyczaj miejskie oświetlenie utrudnia obserwację nieba, jednak nawet w naszym mieście, a zwłaszcza na jego obrzeżach podziwiać można piękne gwiazdozbiory oraz błyszczące planety. Jednak jak je znaleźć? W jakich porach roku? Jak odróżnić gwiazdy od planet? Czy istnieje mapa nieba? Odpowiedzi na te i inne pytania padną już wkrótce! Zapraszamy na rodzinne warsztaty astronomiczne!

Warsztaty składać się będą z dwóch części, w każdej można uczestniczyć niezależnie. Część 1 - naukowy pokaz planetarny. Cześć 2 - zajęcia praktyczne... [więcej o wydarzeniu]


 "Gwiazdy Małe i Duże"- warsztaty indywidualne

Z okazji świąt wielkanocnych zainteresowane dzieci zapraszamy na zajęcia podczas, których dowiemy wielu ciekawostek o kształtach, kolorach i temperaturach gwiazd. Sprawdzimy czy Słonce jest największe, czy zawsze będzie żółte i czy mamy szansę na nim wylądować? Uczestnicy będą mieli okazję obserwować symulacje gwiazd i wykonają własny katalog tych niesamowitych obiektów...

Prosimy o zabranie poduszek - obserwacji dokonamy siedząc lub leżąc wygodnie na podłodze :-)

 "Poznaj Naszą Galaktykę"- warsztaty indywidualne

Zajęcia przeznaczone dla wszystkich dzieci zainteresowanych poznaniem Drogi Mlecznej. W trackie spotkania sprawdzimy czy są w niej czarne dziury, gdzie znajduje się Ziemia i ile czasu zajęłaby podróż do centrum galaktyki. Ponadto będzie można dowiedzieć się jaki sposób na niebie pojawiała się Mała i Wielka Niedźwiedzica oraz inne gwiazdozbiory...[więcej o wydarzeniu]



____________________________________
ZAWSZE AKTUALNE
Przejdź do zakładki TEMATYKA⧭ Warsztaty dla grup zorganizowanych

Zapraszamy opiekunów grup do kontaktu.
Więcej informacji w zakładce TEMATYKA oraz na [facebooku]







Przejdź do strony głównej

Komentarze