Zorze Polarne

Zorze to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk przyrodniczych. Ten wspaniały świetlny pokaz nocnego nieba jest niemal codziennością dla niektórych obszarów podczas okresu zimowego. Dla obszarów wokół bieguna północnego (Skandynawia, Kanada, Rosja) największa intensywność przypada w miesiącach od października do marca, a obszarów wokół bieguna południowego (Antarktyda, Nowa Zelandia) w miesiącach od kwietnia do września.
Zjawisko to powodowane jest wiatrem słonecznym, czyli naładowanymi cząstkami (protony i elektrony emitowane przez Słońce), które zbliżając się do naszej planety, natrafiają na pole magnetyczne. Pole to odchyla tor lotu cząstek, które zostają schwytane przez naszą magnetosferę. Od tego momentu poruszają się one ruchem wirowym (śrubowym). Przyczynia się to świecenia górnych warstw atmosfery. 


Zazwyczaj widoczna jest barwa zielona, ale także różowa, czerwona, żółta a nawet niebieska i biała. Zorza pojawia się na zwykle na wysokości około 100 km, ale może sięgać niżej do 50 km od powierzchni. Jej powstawaniu sprzyja także suche powietrze. 



Na szerokościach geograficznych poniżej około 50⁰ tradycyjne zorze występują rzadko. Można jednak obserwować smugi świetlne, nazwane popularnie "Steve" (nazwa wzięta z dialogu pewnego filmu animowanego)







Komentarze