Misja InSight na Marsa

InSight, to skrót od Interior-Exploration-using-Seismic-Investigations-Geodesy-and-Heat-Transport.

Misja na ma celu przede wszystkim zbadanie wewnętrznych struktur Marsa. Analizie poddane zostaną skorupa, płaszcz oraz jądro. Dzięki temu możliwe będzie określnie w jaki sposób formowała się w planeta oraz nasz układ słoneczny. Aparatura został wystrzelona na początku maja, a lądowanie zaplanowane jest na listopad 2018 roku.

Wiek planety określa się na 4,5 miliarda lat, podobnie jak Ziemi, ale z jakiegoś powodu nie ma tam aktualnie życia. Czy miało możliwość wcześniej tam istnieć? Badania nad wnętrzem planety, pozwolą odpowiedzieć na tego typu pytania.

Misja dostarczy na powierzchnię Czerwonej Planety łazik, który wyposażony został w wiele przydatnych urządzeń. Lądownik bazuje na sprawdzonej konstrukcji lądownika Mars Phoenix firmy NASA. Ramię robota o długości pawie 2,5 metra służyć będzie do podnoszenia i ustawiania na powierzchni sejsmometru i sond. Kamera na ramieniu zapewni kolorowe trójwymiarowe zdjęcia badanego miejsca, rozmieszczenia instrumentów i zarejestruje wykonywane czynności. Dodatkowe czujniki będą monitorowały pogodę i zmienność pola magnetycznego.



Poprzednie misje na Marsie badały atmosferę i powierzchnię, eksplorując kaniony, wulkany, skały i glebę. Jednakże informacji o procesach tworzących planetę należy szukać pod powierzchnią. Badaniom podlegać zatem będą następujące elementy:
  • wielkość jądra, z czego jest wykonane i czy jest płynne czy stałe.
  • grubość i struktura skorupy
  • struktura płaszcza i z czego jest wykonana
  • jak ciepłe jest wnętrze i ile ciepła wciąż przepływa
  • jaka jest aktywność tektoniczna planety
  • jak wielki wpływ mają meteoryty

Mars jest ciekawy dla naukowych, gdyż nie jest ani za duży, ani za mały. Jest idealnym laboratorium do badania procesów formowania się i ewolucji skalistych planet takich jak Merkury, Wenus, Ziemia i Mars, ale także egzoplanet w innych układach planetarnych. 


Film ze startu rakiety wynoszącej aparaturę można zobaczyć na stronie naszej stronie Facebook
Więcej informacji o misji na poniższym filmie (można ustawić oglądanie na pełnym ekranie)
.







Komentarze